יום שני, 23 בנובמבר 2020

רבי פישל אב"ד לוקאב בצפת

 בספרי ההולך ונשלם, קבעתי גבול לרשימת הנפטרים האשכנזים בצפת, משנת תק"ס עד שנת ת"ש.

אולם, יש מעט מידע על נפטרים אשכנזים בצפת, עוד קודם לכן.

הבולט שבהם, הוא רבי אלעזר רוקח אב"ד בראד ואמסטרדם, אשר נפטר בצפת ביום כ"ז תשרי תק"ב.

בספר עדות ביהוסף, לרבי יוסף סופ - המתאר את הצרות של העיר צפת בחורף של שנת תק"ך, החל מרעידת האדמה שהתרחשה ביום ט' חשוון עבור דרך רעידה נוספת בחודש כסלו, ומגפה שפגעה בניצולים - מצאתי עוד שתי שמות, של שני יהודים, מוצא שניהם אף הוא מבראד, [ועוד חזון למועד לכתוב על הקשר בין צפת לבראד].

האחד, הוא רבי זעלקי מבראד, שנהרג ברעידת האדמה, ונקבר בעיר.

השני, הוא רבי ליפמאן מבראד שנפטר עוד לפני הרעש, ונקבר אף הוא בצפת.

דמות נוספת המוזכרת בספר, לא הובאה לקבורה בצפת, אלא בכפר יאסיף הסמוך, הוא רבי פישל אב"ד לוקבי, אשר נפטר במגפה שפרצה לאחר שתי רעידות האדמה. 

בתחילה היה נראה זה שם מוכר ממגילות יוחסין רבות, רבי אפרים פישל אב"ד לוקאב,  היה חותנו של ההויכער רבי לייב, רבי לייב פישל'ש, וחתנו של רבי מרדכי שרענציל, הוא היה נכדו של רבי וישל אשר נמסר עליו כי היה חתן המהרש"ל, ויש תיעוד על צאצאים רבים, אשר הזכירו את שמו במגילות יוחסין, והופתעתי לגלות שהיה בצפת.

אך לאחר העיון, הבנתי שמדובר ביהודי אחר. שכן רבי אפרים פישל המפורסם הנ"ל, נפטר למעלה ממאה שנה קודם לכן, בשנת תי"ג, בעיר לבוב. ובודאי שהוא לא זה אשר עלה לצפת. אומנם יתכן שרבי פישל אב"ד לוקאב הצפתי, היה גם הוא צאצא של רבי אפרים פישל אב"ד לוקאב הקדום, אך אין לי בנתיים מידע על כך.

אשמח לכל שביב מידע נוסף על רבי פישל אב"ד לוקבי אשר עלה לצפת, נפטר תק"ך, ונקבר בכפר יאסיף. 

אין תגובות:

פרסום תגובה

רבי פישל אב"ד לוקאב בצפת

 בספרי ההולך ונשלם, קבעתי גבול לרשימת הנפטרים האשכנזים בצפת, משנת תק"ס עד שנת ת"ש. אולם, יש מעט מידע על נפטרים אשכנזים בצפת, עוד ק...